ابوالفضل خوشنویسانویکی

ایجاد کننده: ابوالفضل خوشنویسان نمایش داده شده : 2167
ایجاد شده: 1395/05/11 بروز شده در: 1395/09/06
نسخه: 1
برچسب‌ها: ویکی, دانش
بیشترکمتر

امکان استفاده از ماژول ویکی در هر یک از پروژه‌های سامانه مدیریت پروژه وجود دارد. در ماژول ویکی می‌توان صفحات مختلفی ایجاد کرد و اطلاعات مختلفی را در هر یک از صفحات ثبت کرد. اطلاعاتی مانند تجاربی که در پروژه کسب شده، استانداردهای پروژه و ... موارد را می‌توان در این قسمت ثبت کرد.
دسترسی به ماژول ویکی از تب ویکی در پروژه امکان‌پذیر است. پس از ورود به تب ویکی، صفحه پیش‌فرض ویکی نمایش داده می‌شود که در آن صفحات مختلفی وجود خواهد داشت. در ادامه به روش ایجاد صفحات ویکی و تنظیمات این ماژول پرداخته می‌شود.

ایجاد صفحات ویکی

برای ایجاد صفحات ویکی به دو روش کلی صورت می‌گیرد. که ادامه به ارائه‌ی آن‌ها پرداخته می‌شود
اضافه کردن نام ویکی در URL
به عنوان مثال اگر URL یک پروژه http://dev.dadekavan.ir/projects/commercial باشد، شما می‌توانید Test-page ایجاد کنید و به آدرس اضافه کنید:
http://dev.dadekavan.ir/projects/commercial/wiki/Test-page)
پس در صورتی که مجوز انجام این کار به شما داده شده باشد، می‌توانید صفحه جدید ویکی ایجاد کنید.
لینک کردن در صفحات موجود
صفحه جدید را به هر یک از صفحات موجود لینک دهید: این ویکی که می‌خواهید ایجاد کنید باید از جای دیگری ارجاع داده شود. فقط کافی است لینکی را به آن اضافه کنید. ترکیب اضافه کردن لینک در صفحه به این ترتیب است:
[[Test-Page|Any display text]]
این لینک به‌صورت قرمز رنگ نشان داده خواهد شد. که بدین معنی است که صفحه‌ای که به آن ارجاع داده شده وجود ندارد. هنگامی که بر روی آن کلیک می‌کنید، به فرم ویرایش صفحه ویکی هدایت خواهید شد.

پس از ایجاد هر صفحه ویکی امکاناتی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها پرداخته می‌شود
با کلیک کردن بر روی آیکون علامت سؤال می‌توان، توضیح مختصری از قواعد ساخت صفحات ویکی را مشاهده کرد. اگر شما بر روی دکمه پیش نمایش کلیک کنید، می‌توانید بررسی کنید که در صفحه ویکی چگونه نمایش داده خواهد شد. پیش نمایش فرم در پایین صفحه ظاهر می‌شود.
همچنین این فرم امکان نظر گذاشتن برای تغییراتی که در صفحه ویکی اعمال می‌شود، فراهم می‌کند. با کلیک کردن بر روی دکمه انتخاب فایل قادر خواهید بود، هر تعداد فایلی که می‌خواهید، به صفحه ویکی اضافه کنید.
در کادر سمت چپ منوی متنی را مشاهده می‌کنید. دکمه ویرایش ویکی مشابه موارد قبلی عمل می‌کند. دکمه رویت شده به کاربران این اجازه را می‌دهد تا از تغییراتی که در صفحه ویکی صورت می‌گیرد با خبر شوند و حذف برای پاک کردن صفحه ویکی به کار می‌رود.
دکمه قفل فقط برای کاربرانی در دسترس است که دسترسی به حفاظت صفحات ویکی داشته باشند. زمانی که بر روی آن کلیک می‌کنید، به این معنی نیست که صفحه را نمی‌توان تغییر داد. کاربر همچنان قادر به اصلاح و ویرایش صفحه خواهد بود. بنابراین این فقط برای حفظ صفحه از سایر کاربران سامانه به کار می‌رود تا امکان ویرایش صفحه را برای کاربران مورد اعتماد ایجاد کند.
سابقه: در اینجا مطالبی که در ویکی ثبت شده، نشان داده می‌شود. با کلیک کردن بر روی مقایسه تفاوت‌ها می‌توان تغییراتی که در صفحه ویکی ایجاد شده، مشاهده کرد. گزینه یادداشت کردن در سمت چپ برای بررسی خطوط خاصی از صفحه ویکی استفاده می‌شود. هر کدام از صفحات ویکی شامل گزینه‌هایی برای تبدیل محتویات صفحه به PDF,HTML و قالب‌های TXT است. (تبدیل کردن با محدودیت‌هایی همراه است) در کادر کناری سمت چپ صفحه ویکی، در بلوک سفید می‌توانید این منو را مشاهده کنید.

منوی ویکی: این منو در سیستم ویکی، با استفاده از ترکیب ویکی اجرا می‌شود (از طریق لینک‌ها). اما در صورتی که نویسندگان صفحات ویکی با آن متطبق نشوند شما می‌توانید با استفاده از این متن صفحه مورد نظر خود را بیابید.
فهرست نمودن صفحات ویکی در دو لینک در دسترس است، فهرست‌بندی بر اساس عنوان و فهرست‌بندی بر اساس تاریخ، لینک قبلی ساختار صفحات ویکی را هم نمایش می‌دهد.
فهرست‌بندی صفحات ویکی را نیز می‌توان رویت کرد. در صورتی که صفحه‌ای را رویت کنید، درباره صفحات جدید که به پروژه اضافه می‌شود مطلع خواهید شد. علاوه بر رویت کردن می‌توانید با استفاده از لینک Atom آن را دنبال کنید.

تنظیمات ویکی

مقدار ویکی نام پیش فرض صفحه آغازین ویکی در پروژه است. از طریق این فرم می‌توانید نام آن را تغییر دهید. بعد از اصلاح این مقدار، زمانی که کاربران بر روی تب ویکی در منوی پروژه کلیک می‌کنند، با نامی که در اینجا مشخص می‌کنید صفحه ویکی باز می‌شود.
دکمه حذف در پایین صفحه سمت چپ مشاهده می‌کنید که به شما امکان حذف صفحه آغازین را می‌دهد. با انتخاب آن، صفحه ویکی و نام صفحه آغازین حذف می‌گردد. بعد از این، تب ویکی در منوی پروژه نشان داده نخواهد شد. توصیه می‌شود به جای این روش، ماژول ویکی را غیرفعال کنید.

قالب بندی متن با استفاده از استاندارد textile
افزودن تصویر از حافظه کلیپ بورد