ابوالفضل خوشنویسانایجاد پروژه

ایجاد کننده: ابوالفضل خوشنویسان نمایش داده شده : 1941
ایجاد شده: 1395/04/30 بروز شده در: 1395/05/19
نسخه: 1
برچسب‌ها: پروژه, ایجاد, الگو
بیشترکمتر

به طور کلی می‌توان با سه روش پروژه ایجاد کرد. روش اول ایجاد پروژه به صورت مستقیم می‌باشد که در این حالت برای پروژه‌هایی که قرار است اطلاعات از اول وارد شود مناسب خواهد بود. روش دوم ایجاد پروژه از روی الگو می‌باشد که در این روش لازم است از قبل الگوی مربوطه موجود باشد و می‌توان از آن استفاده کرد. روش سوم نیز کپی کردن یکی از پروژه‌های موجود است. نکته قابل توجه در این بخش این است که بین ایجاد پروژه و زیرپروژه تفاوتی وجود ندارد و تنظیمات کاملاً مشابه است و در ادامه به صورت دقیق این مورد بررسی می‌شود.

ایجاد پروژه به صورت مستقیم

از مسیرهای مختلفی می‌توان به این صورت پروژه ایجاد کرد. می‌توان به دکمه پروژه‌ی جدید در صفحه‌ی پروژه‌ها یا انتخاب پروژه‌ی جدید از زیر منوی پروژه‌ها اشاره کرد. البته در هر نقطه دیگری می‌توان که این دکمه مشاهده شود می‌توان جهت ایجاد پروژه از آن استفاده کرد که در همه‌ی این موارد فرمی مانند تصویر زیر نمایش داده می‌شود.

در این فرم مواردی وجود دارد که به ترتیب به آن اشاره می‌شود.
نام: در این فیلد نام مربوط به پروژه مشخص می‌شود. این فیلد اجباری است و حتماً باید تکمیل گردد.
زیر پروژه‌ی: در این فیلد مشخص می‌گردد که این پروژه، زیر پروژه‌ی کدامیک از پروژه‌هایی است که قبلاً در سیستم تعریف شده است. در واقع باید در این فیلد نام پروژه‌ی پدر این پروژه انتخاب شود.
زیر پروژه‌ها، پروژه‌هایی هستند که رابطه نزدیکی با پروژه اصلی دارند اما مستقل هستند. (مثلاً زیرپروژه‌ها به‌صورت مجزا فایل‌های مربوط به خود را در تب فایل دارند) آن‌ها را می‌توان به مایلستون‌های پروژه پدر مرتبط کرد. (Ez project از قابلیت به اشتراک گذاری مایلستون‌ها با زیرپروژه‌ها پشتیبانی می‌کند) گردش کاری را با پروژه پدر به اشتراک می‌گذارند. (چشم انداز پروژه پدر، کارها و مایلستون های زیر پروژه‌ها را هم شامل می‌شود). کار در زیرپروژه‌ها را می‌توان به کارها در پروژه پدر مرتبط کرد. (فهرست کارهای پروژه پدر می‌تواند شامل کارهایی از زیرپروژه‌ها باشد). افراد مختلفی می‌توانند بر روی پروژه پدر و زیر پروژه‌های آن کار کنند.
توضیحات خلاصه‌ای کوتاه از پروژه را شامل می‌شود. با وجود این‌که این گزینه اختیاری است، شدیداً توصیه می‌شود که آن را پر کنید چون اولین منبع اطلاع درباره پروژه شما است (در صفحه شروع پروژه و در لیست پروژه‌ها نشان داده می‌شود). زمانی‌که توضیحات را تکمیل می‌کنید مخاطبان را در نظر داشته باشید. بنابراین برای مشتریان باید ویژگی‌های اصلی پروژه را مشخص کنید.
شناسه پروژه نکته‌ای که وجود دارد این است که مقدار این فیلد باید به آسانی به خاطر سپرده شود و در عین حال مشابه با نام پروژه باشد. این شناسه در آدرس پروژه (URL) نشان داده می‌شود. معمولاً توسط کاربران در ویکی به کار می‌رود تا لینک‌های بین پروژه‌ای ویکی را ایجاد کنند. پس از انتخاب شناسه برای پروژه این فیلد غیرقابل ویرایش است.
نویسنده: فردی است که پروزه را ایجاد می‌کند.
عمومی: در صورتی که این گزینه فعال باشد همه‌ی کاربران سامانه به این پروژه دسترسی دارند و می-توانند در آن کار ایجاد کنند و کارها طبق دسترسی مربوطه مشاهده کنند.
برنامه‌ریزی: در صورتی که این گزینه فعال باشد، ایمیل‌های اطلاع‌رسانی برای تیم پروژه ارسال نمی-شود.
یادداشت‌ها به صورت پیشفرض محرمانه باشند: در صورت فعال بودن این گزینه یادداشت‌های به صورت پیشفرض محرمانه می‌شوند.
فعال کردن کپی کردن یادداشت کار به کار پدر: در صورت فعال بودن این گزینه یادداشت‌های مربوط به زیرکارها نیز در کار پدر کپی می‌شود.
واحد پول: واحد پولی مربوط به این پروژه در این قسمت باید انتخاب شود.
فیلد سفارشی پروژه: در صورتی که برای موجودیت پروژه‌ها فیلد سفارشی تعریف شده باشد. در این قسمت قابل انتخاب است و با انتخاب می‌توان به فیلد مربوطه مقدار داد. البته لازم به ذکر است در صورتی که فیلدی اجباری باشد، امکان انتخاب یا عدم انتخاب آن در این قسمت وجود ندارد.
ماژول‌ها: در این قسمت فهرست ماژول‌هایی که برای هر پروژه در دسترس است نمایش داده می‌شود که با توجه به نیاز می‌توان از هر یک استفاده کرد. البته در مورد نوع کاربرد هر ماژول در ادامه توضیح داده می‌شود.
فرآیندها: فرآیندهایی که در این پروژه کاربرد دارند در این قسمت قابل انتخاب هستند (فرآیندها توسط مدیر سامانه قابل تعریف است)
فیلدهای سفارشی: در این قسمت فیلدهای سفارشی که برای کارهای پروژه لازم است، می‌توان انتخاب کرد.

ایجاد پروژه از روی الگو

در این روش نیز می‌توان با زدن دکمه پروژه‌ی جدید از روی الگو یا با وارد شدن به مسیر بیشتر | مدیریت سامانه | الگوهای پروژه‌ها که در نقاط مختلفی در سامانه وجود دارد پروژه ایجاد کرد. پس ورود به صفحه‌ی الگوها (با هر روش ممکن) بایستی بر روی دکمه‌ی پروژه جدید فرمی نمایش داده می‌شود که شامل موارد ذیل است.
نام پروژه جدید: نامی است که برای پروژهٔ جدید در نظر گرفته می‌شود.
زیرپروژه‌ی: نام پروژه‌ای که این پروژه در ذیل آن قرار می‌گیرد.
شناسه: شناسه‌ای است که در URL برای این پروژه نمایش داده می‌شود.
تاریخ شروع پروژه از: تاریخ شروع پروژه به روز انتخاب شده منتقل می‌شود.
به‌روزرسانی اطلاعات پروژه طبق تاریخ شروع جدید:
تغییر کارهای پروژه بر مبنای تاریخ شروع پروژه: شود کلیه کارها نسبت به تاریخ شروع برنامه ریزی می‌شود.
تغییر ایجاد کننده کارها: ایجاد کننده کارها به فرد انتخاب شده منتقل می‌شود.

کپی کردن پروژه

در این روش می‌توان با کلیک بر دکمه کپی در صفحه تنظیمات هر پروژه، یک پروژه را کپی کرد یا با استفاده از مسیر بیشتر | مدیریت سامانه | پروژه‌ها یک پروژه کپی کرد. پس از کلیک بر روی دکمه کپی فرمی نمایش داده می‌شود که شامل فیلدهایی شبیه به ایجاد پروژه می‌باشد ولی دارای چند فیلد بیشتر نیر می‌باشد که در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
کپی: در این قسمت مشخص می‌گردد که چه مواردی به پروژه‌ی جدید کپی شود. لازم به ذکر است اگر کپی کردن کارها فعال باشد، کارهای فرآیندهای انتخاب شده در پروژه کپی می‌شوند.
ارسال آگاهسازی ایمیلی در طول کپی پروژه: در طول کپی آگاه سازی های ایمیلی به افراد مرتبط ارسال خواهد شد.

پیکربندی پروژه‌ها, الگوهای پروژه‌ها
افزودن تصویر از حافظه کلیپ بورد