ابوالفضل خوشنویسانفیلدهای سفارشی

ایجاد کننده: ابوالفضل خوشنویسان نمایش داده شده : 1842
ایجاد شده: 1395/05/13 بروز شده در: 1395/05/19
نسخه: 1
برچسب‌ها: فیلد, سفارشی
بیشترکمتر

فیلدهای سفارشی، فیلدهایی هستند که به صورت پیش‌فرض در سامانه وجود ندارند و برای ثبت داده‌های مشخص، جمع آوری اطلاعات خاص و تسهیل گزارش گیری‌ها کاربرد دارند. در قسمت‌های مختلف نرم افزار مدیریت پروژه می‌توان فیلدهای سفارشی تعریف کرد.
فیلدهای سفارشی در مسیر مدیریت سامانه | فیلدهای سفارشی در دسترس هستند. پس از ورود به این صفحه، فهرست فیلدهای سفارشی تعریف شده در سامانه، قابل مشاهده است. فهرست فیلدهای سفارشی به تفکیک قسمتی که فیلد سفارشی در آن تعریف شده است در زبانه‌های مختلف نمایش داده می‌شود.
برای افزودن فیلد سفارشی باید بر روی دکمه فیلد سفارشی جدید باید کلیک کرد. پس از آن فهرستی نمایش داده می‌شود که باید از آن قسمتی که فیلد سفارشی در آن تعریف می‌شود انتخاب شود. در جدول زیر فهرست بخش‌ها و ماژول‌هایی از سامانه مدیریت پروژه که در آن می‌توان فیلد سفارشی تعریف کرد وجود دارد.

ردیف بخش/ ماژول ردیف بخش/ ماژول
1 اسناد 13 فعالیت ها (ثبت زمان)
2 الگوهای پروژه ها 14 مایلستون ها
3 اولویت کارها 15 مخاطبین
4 حقوق ماموریت 16 موارد بازاریابی
5 هزینه های ماموریت 17 هزینه های برنامه ریزی شده
6 دانش 18 هزینه های واقعی
7 درآمد های واقعی 19 پروژه ها
8 درآمدهای برنامه ریزی شده 20 کاربران
9 دسته بندی اسناد 21 کارها
10 زمان های ثبت شده 22 گروه مخاطبین
11 صورت حساب ها 23 گروه ها
12 فایل ها

افزودن فیلد سفارشی

برای افزودن فیلدهای سفارشی به سامانه کافی است به قسمت فیلدهای سفارشی در مدیریت سامانه مراجعه کرد و پس از آن نیز با کلیک بر روی دکمه‌ی فیلد سفارشی جدید صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که باید قسمتی که نیاز به تعریف فیلد سفارشی دارد، انتخاب کرد. پس از انتخاب قسمت مربوطه روی دکمه بعدی کلیک کرده و وارد فرم تعریف فیلد سفارشی می‌شوید. در فرم تعریف فیلد سفارشی فیلدها و گزینه‌های مختلفی وجود دارد که با توجه به نوع فیلد سفارشی و جایی که قرار است در آن فیلد سفارشی تعریف شود، مختلف است. کلیتی از موارد نمایش داده شده در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد.
نام تنها فیلد اجباری است که شامل اسمی قابل فهم و درک است و در فیلد مورد نظر نشان داده خواهد شد.
قالب این فیلد به شما اجازه انتخاب نوع قالب فیلد سفارشی را می‌دهد. هر نوع قالب تغییراتی را در فرم فیلد سفارشی به وجود می‌آورد که به صورت جزئی آن را بررسی خواهیم کرد. در ادامه به بررسی قالب‌های فیلد سفارشی پرداخته می‌شود.
حداکثر - حداقل طول بیش‌ترین و کم‌ترین مقدار فیلد سفارشی را مشخص می‌کند.
مقدار پیش‌فرض برای تعیین مقادیر پیش فرض فیلد سفارشی بکار می‌رود.
لینک به URL: با مشخص کردن آدرس در این فیلد، مقدار فیلد سفارشی به صفحه‌ی مشخص شده مرتبط می‌شود.
الزامی، برای همه بخش‌های فیلدهای سفارشی، در دسترس است. این مورد، مقادیری را که نیاز است حتماً پر شود، مشخص می‌کند.
استفاده در فیلترها با انتخاب این گزینه، امکان گزارش‌گیری بر اساس فیلدهای سفارشی فراهم می‌شود. فیلتر کردن و در نهایت گزارش‌گیری تنها فیلدهای سفارشی را در بر نمی‌گیرد، هم چنین برای پروژه‌ها، مایلستون‌ها، کاربران و گروه‌ها هم در دسترس است.
قابلیت ویرایش این گزینه تعیین می‌کند که آیا کاربران می‌توانند مقادیر فیلدهای سفارشی را ببیند و ویرایش کنند.
قابلیت نمایش این گزینه کنترل می‌کند که کدام مقادیر در فیلدهای سفارشی باید قابل مشاهده باشد. (مثلاً در نمای کلی پروژه یا در صفحه حساب کاربری) درصورتی‌که انتخاب نشود؛ مقادیر این فیلد سفارشی فقط در حالت ویرایش نمایان خواهد بود.
برای همه پروژه‌ها این گزینه تعیین می‌کند که آیا فیلد سفارشی باید برای همه پروژه‌ها در دسترس باشد. این گزینه فقط برای کارها بکار می‌رود و درصورتی‌که انتخاب نگردد، مدیران پروژه آن را برای پروژه‌های مشخص در تنظیمات پروژه، می‌توانند فعال کنند.
جستجو پذیر این گزینه مقادیر فیلد سفارشی را بررسی می‌کند که کاربران می‌تواند آن را جستجو کنند. این چک باکس فقط برای پروژه‌ها و کارها در دسترس است.

قالب فیلد سفارشی

قالب های فیلد سفارشی سبب محدودسازی نوع داده‌های ورودی می‌شود همچنین با استفاده از قالب‌های فیلد سفارشی می‌توان سبب تسهیل در ورد اطلاعات شد. البته لازم به ذکر است همه قالب‌های فیلد سفارشی در همه‌ی قسمت‌های سامانه قابل استفاده نیستند
نوشته با انتخاب این نوع قالب می‌توان هر نوع کاراکتری را وارد کرد.
نوشته بلند این قالب بسیار شبیه مورد قبلی است، تنها تفاوت این است که قالب نوشته محدودیت تعداد کاراکتر دارد در حالی که در این قالب هیچ محدودیتی وجود ندارد.
عدد صحیح فیلد سفارشی این قالب، فقط اعداد صحیح را قبول می‌کند. انتخاب حداقل و حداکثر اندازه را برای فیلدهای این قالب، امکان پذیرمی باشد. (مثلاً فقط مقادیر مثبت)
شناور فیلد سفارشی این قالب، اعداد اعشاری را قبول می‌کند و همچنین امکان انتخاب حداقل و حداکثر اندازه را نیز در بر می‌گیرد.
فهرست در بسیاری از موارد نیاز است که از کاربران پرسیده شود تا مقادیر پیش فرض را انتخاب کنند. به عنوان مثال، در فیلد سفارشی انتخاب نوع کالا (کالای مصرفی یا سرمایه‌ای) باید مشخص شود. در چنین مواردی بهتر که مقادیر لیست را خود تعیین کنیم و این کار با قالب فهرست، امکان پذیر است. با توجه به ویژگی‌های این قالب، فرم فیلد سفارشی تغییراتی پیدا می‌کند.
همان‌طور که می‌بینید دو فیلد جدید اضافه شد:
 • مقادیر چند گانه تعیین می‌کند که کاربران حق چندین انتخاب را به‌طور همزمان دارند.
 • مقادیر ممکن در این کادر، مقادیری را که ممکن است کاربران در فیلد سفارشی به آن نیاز پیدا کنند، تعیین می‌شود. هر مقدار ممکن، باید در یک خط باشد.
 • تاریخ از این قالب زمانی استفاده می‌کنیم که می‌خواهیم تاریخ را در فیلد سفارشی وارد کنیم. فیلد ورودی برای این قالب به همراه آیکون تقویم ارائه شده است.
بولی این قالب در صورتی برای فیلدهای سفارشی به کار می‌رود که نیاز به انتخاب بله و خیر دارد. مقادیر صفر یا یک بسیار ساده هستند.
کاربر هنگامی که قالب کاربر را برای فیلد سفارشی انتخاب می‌کنیم، منویی را که شامل لیستی از اعضای پروژه است، نمایش داده می‌شود که انتخاب یک یا چند نفر از اعضای پروژه به عنوان مقادیر فیلد سفارشی به کار می‌رود. (مثلاً دومین واگذار شونده، بازبینی کننده کد)
مایلستون شبیه قالب کاربر است. عناصر ورودی این قالب، به‌صورت لیستی ارائه می‌شود که مایلستون‌های پروژه را در بر می‌گیرد. مشابه قالب کاربر، قابلیت چند انتخابی را نیز دارد.
افزایش خودکار: این فیلد به صورت خودکار افزایش می‌یابد که می‌توان با استفاده از آن مقدار مربوط به فرآیند یا پروژه وابسته ساخت.
انتخاب کشور: کشورهای مختلف در این فیلد نمایش داده می‌شود.
آدرس – نقشه: در این فیلد می‌توان یک آدرس را ثبت کرد.
ایمیل: فیلد مربوطه باید قالب ایمیل داشته باشد.
جستجو: در این قسمت می‌توان موجودیت‌های مختلفی را جهت نمایش در این فیلد مشخص کرد. البته این فیلد کل مقادیر مربوط به موجودیت (به پروژه محدود نیست) را نمایش می‌دهد. در این قسمت موجودیت های مختلفی وجود دارد که شامل موارد ذیل است.
 • مایلستون ها
 • مخاطبین
 • مستندات
 • موارد بازاریابی
 • پروژه‌ها
 • کاربران
 • کارها
 • گروه‌ها

درخت مقادیر: در این فیلد می‌توان مقادیر فهرست را به صورت درختی تعریف کرد.
فیلد محاسباتی: مقادیر مربوط به فیلد محاسباتی از فیلدهای دیگر قابل محاسبه است. در فیلد شناسه رابطه‌ی بین فیلدها مشخص می‌شود.
لینک: مقدار به این فیلد به صورت لینک شده نمایش داده می‌شود و با آن می‌توان به صورت مستقیم وارد قسمت مربوطه شد.
کلید/ فهرست مقدار: این نوع فیلد شبیه به فیلد فهرست است با این تفاوت که می‌توان مقادیر آن را غیر فعال کرد.

افزودن تصویر از حافظه کلیپ بورد